Robienie notatek to nie tak łatwa sprawa, jak może się na pierwszy rzut oka wydawać, dobrze zorganizowane i przemyślane zapiski to prawdziwy skarb. Dziś pokażemy Wam jak notować metodą Cornella – to prosty i efektywny sposób, który sprawi, że szybko zapamiętasz i poznasz zagadnienie. Szczególnie przydatna stanie się w momencie, kiedy do zapamiętania będzie szeroki zakres materiału.

Metoda Cornella powstała w latach 50 i stworzył ją Walter Pauk, jej nazwa wzięła się z uczelni, na której pracował.

Jak to działa:

  • Połóż kartkę pionowo na stole.
  • Podziel ją w poziomie na trzy części: pierwszą wąską, drugą szeroką, trzecią średniej wielkości (jak na rysunku).
  • Następnie podziel środkową część na dwie części w pionie – lewą wąską, prawą szeroką.

Notowanie – metoda Cornella

Jak zapisywać:

  • Przestrzeń na nagłówek, tytuł, opis czego dotyczą notatki
  • To przestrzeń dla Ciebie, tu mają znaleźć się właściwe notatki. Możesz zapisywać je tak jak lubisz: od myślników, w akapitach czy za pomocą rysunków. Ważne
    żeby dość szczegółowo opisać temat, aby po dłuższym czasie wiedzieć, o co w nim chodzi. To miejsce, w którym najbardziej rozwijasz poruszane zagadnienia.
  • Tu znajduje się swoisty spis treści, wpisujesz czego dotyczą notatki. Możesz robić to za pomocą haseł, równoważników zdania lub pytań. Spróbuj jak będzie Ci najłatwiej.
  • To miejsce na kilka zdań syntezy tematu. Podsumowujesz problem, wyciągasz wnioski, zapisujesz przemyślenia czy odnośniki do dalszych rozważań. Dobrze jest tą część spisać kilka godzin później, przypominając sobie to, o czym pisałeś i czytałeś wcześniej.

To prosty system, który pozwoli ci łatwo uporządkować materiał. Co najważniejsze powinieneś kilka razy przeczytać materiał, aby dokonać syntezy, krótkich podsumowań. Kartkę z notatkami możesz dołączyć do tekstu źródłowego, możesz też włożyć do przeczytanej lektury lub do notesu i wracać do niego, jak często potrzebujesz.

To świetny sposób na uporządkowanie przemyśleń, wiedzy czy na tradycyjne pogłębione poznawanie tekstu. A w jaki sposób Wy najczęściej notujecie?